Nowy rok wprowadza w zakresie prawa zmiany, które dotyczą pracowników i pracodawców. Nowa stawka minimalna wynagrodzenia, uregulowanie pracy zdalnej, kontrola trzeźwości, zmiany dla pracujących rodziców.
Od pierwszego stycznia obowiązuje projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W tym roku pracowników czekają dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2023 pensja minimalna wyniesie 3490 zł brutto, z kolei od 1 lipca 2023 r wyniesie aż 3600 zł brutto.
Tak się już jakoś utarło, że większość nowych przepisów prawa w ochronie zdrowia wchodzi w życie na początku roku kalendarzowego. I zawsze maja – i z założenia powinny – z punktu widzenia funkcjonowania zarówno podmiotów leczniczych, oraz osób wykonujących zawody medyczne ogromne znaczenie.
Styczeń to dobry moment, żeby przeanalizować wyzwania stojące przed nimi w dalszej perspektywie. Co nas czeka w nadchodzącej najbliższej przyszłości?
Dzisiaj powiemy na co należy zwrócić uwagę, a w następnych numerach naszego Vademecum oraz na naszej stronie internetowej zamieścimy praktyczny komentarz do projektów. Nasza grupa zawodowa powinna skupić się na poniższych:
Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej,
Projekt ustawy o 17 nowych zawodach medycznych,
Projekt ustawy o ochronie sygnalistów,
Projekty zmian w prawie pracy – wdrożenie dyrektywy work life balance, praca zdalna, prewencyjna kontrola pracowników w zakresie alkoholu,
Projekt ustawy o krajowej sieci onkologicznej.